Naturalne metody leczenia łuszczycy


W walce z łuszczycą można stosować wiele metod i to nie tylko tych tradycyjnych, ale też mniej konwencjonalnych. Obok farmakoterapii, która jest najczęściej stosowana przez lekarzy, stosuje się też leki medycyny naturalnej, które są niegroźne dla organizmu, nie obciążają wątroby, a mogą gwarantować równie skuteczne rezultaty. Leki te wytwarza się na bazie naturalnych produktów, można je stosować miejscowo lub doustnie i wpływają na łagodzenie procesów i zmian chorobowych w łuszczycy.

Jedną z popularnych naturalnych metod leczenia łuszczycy jest stosowanie maści salicylowej na zmienione chorobowo miejsca na skórze. Jest to naturalny środek peelingujący ograniczający złuszczanie naskórka, który można stosować na całe ciało. Dla zwiększenia efektów terapii kwasem salicylowym stanowiącym główny składnik maści, stosuje się ją w połączeniu z innymi lekami: smołą węglową albo ditranolem. Innymi skutecznymi maściami, które można stosować, są maść mocznikowa, maść solankowa z chlorkiem sodu oraz maść salicylowo-siarkowa. Dzięki stosowaniu tych środków do użytku zewnętrznego o działaniu miejscowym dochodzi do usuwania warstw złuszczonego naskórka i redukcji procesów chorobotwórczych w łuszczycy.

Olejki do kąpieli

Można i warto również w przypadku łuszczycy stosować kąpiele ziołowe z licznymi dodatkami. Pozytywnie na stan naszej skóry wpłyną różne roślinne olejki eteryczne, ale też kąpiele z dodatkiem smoły węglowej, płatków owsianych lub soli z Morza Martwego. Wiele środków dodawanych do kąpieli poprawi nasz nastrój i oczyści skórę, dzięki czemu ta będzie lepiej reagowała na leczenie farmakologiczne. Po kąpieli warto smarować skórę kremami o działaniu regenerująco-nawilżającym. Istnieje wiele środków do nakładania na skórę zwiększających jej nawilżenie (w łuszczycy dużym problemem jest suchość skóry), m.in. olejek z wiesiołka lub olejek pichtowy na bazie ekstraktu z jodły syberyjskiej.

Po lek do naszych babć

Ciekawą grupę alternatywnych metod leczenia łuszczycy stanowią domowe sposoby naszych babć i ciotek. Jednym z nich jest stosowanie na skórę papki z zielonej herbaty. Przepis na nią jest prosty i przekazywany w gospodarstwach domowych z pokolenia na pokolenie. Po zalaniu wrzątkiem kilku łyżeczek zielonej herbaty liściastej i odczekaniu, papkę przecedza się i przykłada na zmienione chorobowo miejsca. Następnie – najlepiej po kilku godzinach – papkę zmywa się z ciała.

Podobnie może działać mikstura zrobiona z drożdży – inny przepis z babcinego zeszytu pełnego przepisów na leki alternatywne. Pół paczuszki drożdży mieszamy z sokiem z cytryny i dodajemy odrobinę oliwy z oliwek dla uzyskania tłustszej konsystencji. Dokładnie rozrabiamy papkę, nakładamy ją na chorą skórę i przytrzymujemy folią lub ręcznikiem, tak aby nie spadała przy poruszaniu. Czekamy tak kilka godzin (warto zaplanować sobie trochę wolnego czasu…), po tym czasie papkę zmywamy wodą. Skuteczność mikstury potwierdzona doświadczeniem kilku pokoleń!

Brzoza dla zdrowej skóry

Jest jeszcze sposób, który wykorzystuje w leczeniu alternatywnym liście brzozy. Świeże liście się zrywa, suszy i miesza ze słomą, a następnie wrzuca jako mieszankę do kąpieli, która ma ponoć pozytywny wpływ na wygląd i stan skóry. Warto wspomnieć również o naparze z olszy czarnej, który może być przeznaczony do picia, a także do stosowania miejscowego na skórę. Liście i korę olszy czarnej (do kupienia w sklepie zielarskim) zalewamy wrzątkiem, odstawiamy i przecedzamy. Napar pijemy małymi łykami lub nasączamy nim okłady z ligniny lub gazy, które następnie przykłada się na skórę.

Znane są także tzw. . zabiegi wodne Kneippa, które polegają na naprzemiennym polewaniu chorej skóry ciepłą i zimną wodą, kąpielach stóp w wodzie o zmiennej temperaturze bądź zimnych kąpielach ramion. Zabiegi takie są zalecane u dzieci, które mogą je traktować jak zabawę i których nie powinno się od razu faszerować lekami na łuszczycę…

Rozsądne samoleczenie

Oczywiście w samoleczeniu łuszczycy warto zachować umiar i pamiętać, że cięższych postaci choroby nie wyleczy medycyna alternatywna. Jeżeli jednak chcemy wspomóc rezultaty leczenia konwencjonalnego lekami, warto pamiętać o miksturach naszych ciotek i prababć oraz nie zapominać o zdrowym odżywianiu i diecie bazującej na dużej liczbie produktów oczyszczających i odtruwających (więcej w: ). Wtedy rezultaty leczenia farmakologicznego będą efektywniejsze!

8 Odpowiedzi na “Naturalne metody leczenia łuszczycy”

 1. Jolanta Paulina pisze:

  ja nie stosuje zadnej i jest dobrze

 2. Anastazia pisze:

  Ja do codziennej pielęgnacji skóry używam kremu z ziół szwedzkich. Działa bardzo dobrze. Moja skóra dzięki niemu jest elastyczniejsza i lepiej nawilżona. Warto się zainteresować.

 3. Kasia pisze:

  Ja piję proszek zasadowy , żeby odkwasić organizm, jem produkty lekkostrawne. Zmiany skórne smaruję krem z ziół szwedzkich z apteki klasztornej.

 4. Halina pisze:

  Ja stosuję dietę lekkostrawną i utrzymuję równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Codziennie wieczorem piję proszek zasadowy. Nie używam żadnych mazideł. Zauważyłam znaczną poprawę skóry.

 5. Martyna pisze:

  Znajoma robi sobie kąpiele z płatkami owsianymi i to bardzo pomaga jej na skórę. Pije też systematycznie Proszek Zasadowy Langsteiner, który odkwasza organizm. Twierdzi, że to jej dobrze robi. Trzeba spróbować:)

 6. Bolek pisze:

  Moja siostra robi sobie kąpiele ziołowe, a poza tym stosuje krem z ziół szwedzkich, który ma bardzo dobre działanie na jej skórę.

 7. Ewa pisze:

  Potwierdzam, kąpiel w płatkach owsianych to ukojenie dla skóry. Polecam jednak przywrócenie równowagi kwasowo- zasadowej poprzez systematyczne stosowanie Proszku Zasadowego. Zaburzenie równowagi to przyczyna wielu chorób. Ja piję codziennie i stan mojej skóry uległ poprawie.

 8. Ewa pisze:

  Radzę spróbować kremu z ekoteiną, jest to naturalny produkt. Mnie bardzo pomaga.

Dodaj komentarz