Wąglik: co warto wiedzieć na jego temat?

Kojarzony głównie z atakami terrorystycznymi, wąglik jest jedną z groźniejszych chorób zakaźnych na świecie. Choć przypadki zarażenia się bakteriami wąglika (w normalnych warunkach) są sporadyczne, ta choroba stanowi poważne zagrożenie dla ludzkiego życia. Wydarzenia związane z zamachami terrorystycznymi sprawiły, że o wągliku mówiło się wiele. Warto jednak pamiętać, że nie tylko świadomy atak tą bakterią może zagrażać współczesnemu człowiekowi. Co zatem każdy z nas powinien wiedzieć na temat tek choroby? W jaki sposób można się przed nią bronić w codziennym życiu?

Czym właściwie jest wąglik?
Wąglik jest chorobą dotyczącą przede wszystkim zwierząt, jednak w pewnych sytuacjach może się ona przenieść na człowieka. Główną przyczyną problemów z tą chorobą są bakterie, które w glebie mogą przetrwać przez wiele lat. Sama choroba znana jest w trzech postaciach. Mówi się zatem o wągliku skóry, płuc lub jelit. Każda postać tej choroby ma swe charakterystyczne objawy, każda z nich jest też wielkim zagrożeniem dla ludzkiego życia.

Jakie są objawy choroby w poszczególnych przypadkach?
Wąglik skórny to najczęściej występująca postać tej choroby, a główną przyczyną jej rozwoju są bakterie wnikające do organizmu przez uszkodzoną skórę. Pierwszymi sygnałami tej choroby są obrzęki oraz pęcherzyki pojawiające się na skórze. Inne typowe objawy w tym przypadku to krosty oraz ropiejące rany, którym bardzo często towarzyszy gorączka. Postać płucna rozwija się w chwili, gdy bakteria jest wdychana lub gdy przez krwiobieg trafia do płuc. W takiej sytuacji symptomami stają się stany zapalne płuc i oskrzeli, pojawiają się również duszności oraz krwista plwocina. Najrzadziej spotykaną formą wąglika jest jego postać jelitowa. Tu przyczyną zakażenia jest zazwyczaj spożycie mięsa chorego zwierzęcia, a podstawowymi objawami są wymioty i biegunka.

W jaki sposób może dojść do zakażenia?
Zazwyczaj główną przyczyną zarażenia jest kontakt z bakterią, która poprzez uszkodzoną skórę przedostaje się do ludzkiego organizmu. W niektórych przypadkach przyczyną choroby jest wdychanie powietrza skażonego wąglikiem lub spożycie surowego mięsa chorego zwierzęcia. Te dwa ostatnie przypadki zdarzają się jednak bardzo rzadko.

Wąglik kontra medycyna: jakie metody leczenia są stosowane?
W leczeniu choroby wykorzystywane są przede wszystkim antybiotyki, penicylina oraz surowica. Najbardziej ryzykowne jest leczenie związane z podawaniem surowicy, w przypadku której problemem najczęściej spotykanym jest nadwrażliwość pacjentów na obce białka.

W jaki sposób można zapobiegać chorobie?
Choć wąglik atakuje ludzi sporadycznie, skutki zakażenia mogą mieć tragiczne konsekwencje. Z tego też względu bardzo ważne jest zapobieganie zakażeniom. Na jakich zasadach opiera się profilaktyka? Ze względu na to, w jaki sposób najczęściej dochodzi do zakażenia, ważna jest ochrona ran przed zanieczyszczeniem. Znane są również szczepionki, z których profilaktycznie mogą korzystać osoby szczególnie narażone na kontrakt z wąglikiem, np. lekarze weterynarii.