Tężec: co warto wiedzieć o tej chorobie?

Z tą chorobą zakaźną co roku walczyć musi około miliona osób na całym świecie. Tężec jest poważnym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia i wymaga odpowiedniego leczenia. Najczęściej chorują noworodki, w przypadku których do zakażenia dochodzi poprzez pępowinę. Dorośli chorują zazwyczaj z powodu infekcji wdających się w ranki. Co warto wiedzieć na temat tej choroby? W jaki sposób można się przed nią chronić?

W jaki sposób objawia się tężec?
W chwili, gdy bakterie wywołujące chorobę przedostaną się do ludzkiego organizmu, pojawiają się pierwsze objawy choroby. Rozbicie oraz uczucie pobudzenia to pierwsze symptomy, którym bardzo często towarzyszą silne bóle pleców oraz głowy. Wraz z rozwojem zakażenia objawy zaczynają się nasilać. Zaczynają się też problemy związane ze zesztywnieniem mięśni, częstym zjawiskiem są też ich silne skurcze.

Jak przebiega ta choroba?
Za rozwój choroby odpowiadają bakterie, które poprzez zainfekowaną ranę mogą przedostać się do ludzkiego organizmu. Brud, kurz oraz ziemia to siedliska bakterii wywołujących chorobę, i to przed nimi należy w pierwszej kolejności uchronić zranioną skórę. Co się dzieje w chwili, gdy bakterie przedostaną się do rany?
Bakterie, które trafiły do ludzkiego organizmu, zaczynają się rozmnażać. Zaczynają również produkować toksyczną substancję, która atakuje drogi i komórki nerwowe. Substancja ta jest także poważnym zagrożeniem dla rdzenia kręgowego. Na działanie szkodliwych toksyn narażony jest również układ krwionośny oraz odpornościowy. Często bywa tak, że tężec rozwija się powoli w ludzkim organizmie, choć sama rana goi się bez problemów. Często od chwili zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów mija kilka tygodni, w efekcie choremu trudno jest ustalić przyczyny pojawiających się problemów. Bóle głowy i uczucie rozbicia są zatem przypisywane innym problemom. Dopiero, gdy zaczynają się problemy z mięśniami pacjenci zdają sobie sprawę, że ich dolegliwość wymaga interwencji lekarskiej. Niestety, w przypadku tężca szybkie leczenie jest sprawą bardzo ważną. Jego brak może doprowadzić nawet do śmierci. Jej przyczyną jest zazwyczaj ustanie pracy serca lub uduszenie, do których dochodzi wskutek problemów ze skurczami i sztywnieniem mięśni.

W jaki sposób leczony jest tężec?
Współczesna medycyna zna wiele skutecznych metod w walce z tężcem. Walka z chorobą wymaga stosowania licznych leków i kroplówek. Antybiotyki, antytoksyna oraz środki przeciwgorączkowe to podstawa. W wielu przypadkach pomocne jest też stosowanie środków uspokajających. W przypadku bardzo silnie rozwiniętej infekcji przeprowadzona jest również transfuzja krwi.

Jak uniknąć problemów, czyli bezcenna profilaktyka
Dzięki coraz większej wiedzy na temat tej choroby każdy z nas ma szansę chronić się przed nią. Tak ważna profilaktyka opiera się przede wszystkim na szczepionkach, których stosowanie jest szczególnie ważne w przypadku niemowląt. Szczepionki takie zalecane są również tym, którzy planują wyprawy do krajów Trzeciego Świata. Ważna jest też odpowiednia troska o zabezpieczenie nawet najdrobniejszych ranek przed zanieczyszczeniem.