6 produktów, które korzystnie wpływają na mózg

Produkty bogate w antyoksydanty i kwasy tłuszczowe omega-3 mogą znacząco poprawić prace naszego mózgu i pamięć – twierdzą zgodnie eksperci od zdrowego żywienia. Od owoców po ryby. Oto 6 produktów, które pobudzą rozleniwione szare komórki naszego mózgu do efektywniejszego działania.

  1. Orzechy włoskie – nikogo nie powinno to dziwić. Nawet wyglądem przypominają miniaturowe mózgi. Być może Matka Natura chciała nam w ten sposób zasugerować na jaki organ te owoce działają najkorzystniej. Orzechy poprawiają funkcjonowanie mózgu i zdolność do przetwarzania informacji. Badania przeprowadzone na myszach z chorobą Alzheimera, wykazały, że u zwierząt karmionych orzechami włoskimi stwierdzono poprawę zdolności uczenia się, zapamiętywania oraz koordynacji ruchowej. Niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że zawierające spore ilości przeciwutleniaczy orzechy włoskie mogą zwalczać uszkodzenia DNA, spowodowane niekorzystnym działaniem wolnych rodników.
  2. Marchew – powszechnie wiadomo, że marchew pozytywnie wpływa na zdrowie oczu. Okazuje się, że działa korzystnie także na funkcjonowanie mózgu. Zawarta w marchwi luteolina działa łagodząco na stany zapalne w mózgu, dzięki czemu przeciwdziała chorobom neurodegeneracyjnym np. chorobie Alzheimera czy Parkinsona. Oliwa z oliwek, pieprz oraz seler również zawierają sporą dawkę luteoliny.
  3. Jagody – owoce jagodowe obowiązkowo powinny znaleźć się w naszej diecie. Pełne antyoksydantów, spowalniają procesy starzenia się i obumierania komórek mózgu. Ich regularne spożycie sprzyja poprawie pamięci i przeciwdziała demencji. Owoce jagodowe łagodzą również objawy depresji i poprawiają samopoczucie. Nic dziwnego, w końcu są bardzo smaczne.
  4. Ryby – Regularne jedzenie ryb bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 sprzyja dłuższemu utrzymaniu w normie funkcji poznawczych. Ponadto ryby zawierające witaminę B12 przeciwdziałają występowaniu w starszym wieku choroby Alzheimera.
  5. Kawa i herbata – Kofeina zawarta w tych napojach jest stymulantem, który nie tylko pobudza, ale również wspomaga koncentrację i zdolności umysłowe. Badania pokazują, że regularne picie kawy w ciągu całego życia wiąże się ze zredukowaniem ryzyka rozwoju choroby Alzheimera.
  6. Szpinak – Mamy miały rację, kiedy przekonywały nas, abyśmy bez marudzenia zjedli szpinak. Te zielone liście zawierają m. in. dwie bardzo ważne witaminy: C i E, które jak pokazują badania mają pozytywny wpływ na zdolności poznawcze i pamięć